Pioneers in the industry, we offer 3kw cnc fiber laser cutting machine and 2.2 kw cnc aluminium profile cutting machine from India.
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 3kW |
| Working Area | 3000x1500mm |
| Machine Type | Sheet Cutting |
Key Feature:
The 2 kW CNC Fiber Laser Cutting Machine offers high-speed, precise cutting for a wide range of materials, including metal, stainless steel, aluminum, and brass.
Features advanced fiber laser technology, ensuring efficient energy use, low maintenance, and superior cut quality with minimal heat distortion.
Ideal for industries such as automotive, aerospace, and manufacturing, providing fast and accurate results on complex designs.
Equipped with a user-friendly CNC control system for easy operation and enhanced cutting performance.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2.2 kW |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Layout | Horizontal |
| Rapid Transverse Speed | 25 meter/minute |
| Effective Working Area | 1500 x 150 x 200 mm |
| Z- Gantry Clearance | 200 mm |
| Automation Grade. | Fully Automatic |
| Brand | All Axis |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kavitha Murugesan (CEO)
All Axis CNC Machinery Manufacturing
No.W6/202, Veerapandi Main Road, Sivalinganaickanpatty, Veerapandi Theni
Kottur, Theni Allinagaram - 625534, Theni, Tamil Nadu, India