Our product range includes a wide range of 5.5 kw cnc wood lathe machine.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Turning Length | 300 mm |
| Power | 5500 W |
| Bed Length | 7 Feet |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Height of Centre | 355 mm |
| Maximum Turning Diameter | 250 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Spindle Size | 150 mm |
| Machine Weight | 1125 Kg |
| Brand | All Axis |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Kavitha Murugesan (CEO)
All Axis CNC Machinery Manufacturing
No.W6/202, Veerapandi Main Road, Sivalinganaickanpatty, Veerapandi Theni
Kottur, Theni Allinagaram - 625534, Theni, Tamil Nadu, India